Vacanţa de Paşti se prelungeşte cu o zi

Educaţie UBB Radio

Ministrul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, Daniel Petru Funeriu  a semnat ieri un Ordin de ministru prin care vacanţa de Paşti de prelungeşte cu o zi.

Motivul pentru care Daniel Funeriu a luat această decizie se datorează faptului că în săptămâna de vacanţă care a premers Sfintelor Paşti, un număr mare de elevi a fost angrenat în olimpiadele şcolare pe discipline. Astfel, Ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Daniel Funeriu a considerat că o zi în plus de odihnă este binevenită.

Recuperarea materiei de marţi, 26 aprilie, se va recupera începând cu ziua de miercuri, 27 aprilie.

Decizia prelungirii vacanţei cu o zi a fost aprobată şi de organizaţiile sindicale din învăţământul preuniversitar.

Anca Baciu

Foto: verticalonline.ro