Trei săptămâni de vacanță pentru elevii din învățământul preuniversitar și preșcolari

Educaţie

Potrivit ordinului emis de ministrul Educației, elevii si preșcolarii vor intra în vacanța de iarnă de vineri după terminarea cursurilor până luni, 14 ianuarie 2013.
Semestrul al doilea va începe din 14 ianuarie 2013, iar vacanța de primăvară va începe din 5 aprilie până în 14 aprilie.
Anul școlar în curs se va încheia pe data de 21 iunie, urmat de vacanța de vară care va începe din data de 22 iunie și va ține până în data de 15 septembrie, iar noul an școlar va începe din 16 septembrie 2013.
Săptămâna 1-5 aprilie va fi dedicată activităților extrașcolare din cadrul programului „Să știi mai multe să fii mai bun”, în această săptămână nu se vor organiza cursuri iar programul se va desfășura în conformitate cu un orar special.
În perioada 2-7 aprilie 2013 vor fi organizate olimpiadele și concursurile școlare pe discipline de învățământ.
De asemenea tezele din semestrul al doilea se vor susține până la data de 25 mai 2013. În zilele libere prevăzute de lege nu se vor organiza cursuri, precizează MECTS.

Vor intra în vacanţă şi studenţii universităţilor de stat şi particulare, data fiind stabilită de conducerile senatelor instituţiilor de învăţământ superior.

Andreea Hoza

Foto: vestic.ro