Studenţii de la Universitatea Babeș-Bolyai care folosesc căminele peste vară „în regim hotelier” trebuie să se vaccineze

Din oraş UBB Radio

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca a luat act de discuțiile și de confuziile generate în spațiul public de Hotărârea Consiliului de Administrație al UBB în legătură cu obligația studenților de a se vaccina pentru a putea utiliza căminele studențești peste vară.

Pentru o mai bună înțelegere a situației, UBB face următoarele precizări:

• Studenții UBB care desfășoară activități didactice obligatorii sunt cazați, în regimul constrângerilor impuse de pandemie, fără a fi condiționați de vaccinare
  • Studenții care nu au activități didactice obligatorii, dar doresc să rămână în oraș și să utilizeze căminele UBB “în regim hotelier”, cu scop personal, au obligația de vaccinare. Această decizie, luată în spiritul autonomiei universitare, prin analogie cu reglementări similare din alte domenii, este necesară pentru a nu crea premisele unor focare COVID-19 în căminele studențești peste vară, care ar afecta atât orașul, cât și începerea anului universitar 2021-2022 (inclusiv cazarea studenților)
  • Modalitățile de cazare și de începere a anului universitar 2021-2022 vor fi stabilitate la sfârșitul lunii iulie, în funcție de condițiile pandemiei și de reglementările naționale existente, cu implicarea întregii comunității academice a UBB

Alicu Silvia este studentă în anul II la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca şi consideră că acestă decizie este una discriminatorie la adresa studenţilor „Din punctul meu de vedere nu mi se pare deloc corectă această măsură, fiindcă o consider o formă de discriminare la adresa studenților. Toti studenţii ar trebui să beneficieze de cazare la cămin, nu doar cei vaccinați. Nu văd de ce un vaccin ajunge să facă diferenţe aşa mari. Oricum dacă ar ajuta atât de mult, cei vaccinaţi ar trebui să scape de orice restricţie, inclusiv purtarea măștii în spaţiile închise. Nu sunt de acord cu această hotarare, dar până la urmă cine suntem noi să ne opunem în faţa lor”.

„UBB se pregătește să înceapă anul universitar 2021-2022 în logica clasică. Dar acest lucru depinde atât de condițiile pandemiei și de reglementările naționale, cât și de măsurile interne. Măsura vaccinării pentru acei studenți care doresc să utilizeze peste vară, “în regim hotelier”, căminele UBB este o astfel de măsură, luată democratic, inclusiv cu participarea studenților, pentru a nu crea premisele unor focare COVID-19 în căminele studențești peste vară, care ar afecta atât orașul, cât și începerea anului universitar 2021 – 2022. Mai mult decât atât, vom analiza la următoarea ședință a Consiliului de Administrație dacă vaccinarea poate să fie înlocuită cu prezentarea periodică a unui test și/sau cu dovada trecerii prin boală; deja, așa cum este precizat în Hotărârea Consiliului de Administrație al UBB, dacă vaccinarea nu se poate realiza ca urmare a unor condiții medicale, atunci se aplică măsuri alternative pentru a permite cazarea”, afirmă rectorul UBB, prof. univ. dr. Daniel David într-un comunicat publicat pe NewsUBB.

Sursă foto: Unsplash

Gălan Ana