Studenții de la UBB Cluj-Napoca și alte universități din țară, în grevă japoneză

Din oraş Educaţie

Studentii-din-toata-tara-au-intrat-ieri-in-greva-japoneza

Liderii studenților din România au analizat, în cadrul Adunării Generale a Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România de la Cluj, modul în care universitățile au respectat drepturile garantate de lege ale studenților.

În urma acestei analize, s-a constat faptul că studenții sunt nemulțumiți cu privire la modul în care universitățile au fost preocupate în a le asigura și respecta drepturile, constatând că situația investițiilor în îmbunătățirea vieții sociale s-a degradat și ea de la un an la altul.

“În universități încă se percep taxe ilegale pentru studenți, valoarea burselor sociale este departe de a acoperi cheltuielile minime de cazare și masă, bursele de merit nu se pot cumula cu cele sociale, nu există facilități pentru studenții cu dizabilități, iar universitățile se consultă mult prea puțin cu organizațiile studențești”

au declarat studenții clujeni pentru Monitorul de Cluj.

Conform reprezentanților studenților:

Liderii studenților afirmă că au constat, de-a lungul timpului, că universitățile nu sunt aproape de studenți și de probleme acestora, studenții nefiind consultați în aspecte ce țin de modul în care sunt alese materiile predate, ceea ce duce la o neconcordanță a cursurilor în raport cu realitatea actuală.

Astfel, studenții vor intra în grevă japoneză la nivel național mâine, 8 aprilie. Universitatea noastră va fi solidară cu celelalte universități din țară, drept pentru care mâine studenții își vor exprima nemulțumirea prin purtarea unor banderole albe.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: Studenție.ro