Studenţii clujeni simulează Parlamentul European

Din oraş Politic

img_7044Cea de a doua ediţie a Simulării Parlamentului European va avea loc în Cluj în perioada 12-17 martie. Organizat de Societatea Studenţilor Europenisti (SSE), acest proiect naţional are ca scop familiarizarea studenţilor cu procesul decizional utilizat în cadrul Parlamentului European.

Proiectul de acest an va păstra structura ediţiei anterioară şi de data aceasta vor participa 135 de studenţi din următoarele centre universitare: Cluj-Napoca, Sibiu, Timişoara, Bucureşti, Iaşi, Constanta.

În cadrul acestui eveniment va avea loc şi un training pe tema  Regulile de procedură în practica decizională a Parlamentului European.

Anul acesta proiectul va fi finanţat de catre German Marshall Fund prin Balkan Trust for Democracy.

Ediţia precedentă a Simulării Parlamentului European care a avut loc la sfârşitul anului 2007 s-a bucurat de un mare success.

Urmăriţi cursul acestui eveniment marca SSE alături de UBB Radio!