Studenţii au mărşăluit pentru sensibilizarea şi informarea comunităţii clujene despre HIV/SIDA

Din oraş UBB Radio

Asociaţia studenţilor la Asistenţă Socială a organizat astăzi un marş public de sensibilizare şi informare a comunităţii clujene despre HIV/SIDA.

Aproape 100 de studenţi au urmat traseul: Calea Dorobanţilor, Bulevardul Eroilor, str. Napoca, până în Piaţa Lucian Blaga în faţa Casei de Cultura a Studenţilor cu pancarte şi mesaje de sensibilizare. Înainte de-a începe acest traseu studenţii au facut un cerc şi ţinându-se de mână au spus o rugăciune în memoria victimelor acestei boli.

Evenimentul a fost organizat astăzi deşi ziua internaţională hiv/sida este pe 1 decembrie, pentru a evita agitaţia de după alegeri.

Una dintre cele mai temute boli ale secolului este SIDA şi face milioane de victime, în Romania există în prezent peste 10 000 de bolnavi şi aproximativ 6 000 de purtatori de HIV.

Alina Mihuţ

Luiza Lazăr