Studenţii aleg cei mai buni profesori

Eveniment UBB Radio

Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) caută cei mai buni profesori din sistemul de învățământ superior românesc. În acest sens, studenţii sunt invitaţi ca în perioada 22 februarie – 22 martie să îi înscrie pe site-ul www.profitari.ro pe acei dascăli pe care îi consideră adevărate modele.

“Practic, vom căuta acele cadre didactice, care în activitatea lor fac tot posibilul pentru a face materia cât mai clară pentru studenți, dar totodată, încearcă în mod constant îmbunătățirea acesteia. Scopul proiectului este unul cât se poate de ambițios – îmbunătățirea sistemului de învățământ superior din România-, prin identificarea, motivarea și promovarea acelor „profesori tari”, care și-au asumat în mod real responsabilitatea formării noastre, a studenților.”, se arată în comunicatul remis de ANOSR.

Cei mai buni profesori vor fi premiaţi în cadrul Galei Profesorului Bologna din data de 23 aprilie.

Mara Rusu