Student in România, medic în străinătate

Social

Absolvenţii Facultăţii de Medicină din Cluj sunt interesaţi să lucreze în afara graniţelor ţării.

Numărul mare în care aceştiaAbsolvenţii Facultăţii de Medicină din Cluj sunt interesaţi să lucreze în afara graniţelor ţării au venit la Târgul internaţional de Joburi Medicale, desfăşurat între 23-24 octombrie, este o dovadă în acest sens.

“Țările cu cele mai multe oferte au fost Marea Britanie, Germania și țările din Scandinavia. Cele mai bine plătite sunt cele din Marea Britanie și Scandinavia”, a declarat Simona Oprea, organizatorul evenimentului.

Un criteriu pe baza căruia s-au facut selecţiile este cunoaşterea limbilor engleză, franceză sau germană, iar domeniul cu cele mai multe locuri de muncă disponibile a fost radiologia. Deși studenţii au fost foarte receptivi la ofertele angajatorilor străini. medicii cu experienţă au avut prioritate.

Oana Moisil

Foto arhivă