Sepsi SIC Sfântu Gheorghe își păstrează titlul de campioană a României la baschet feminin

Formația Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat pentru a treia oară consecutiv titlul Ligii Naționale de Baschet Feminin (LNBF), în urma victoriei de la Satu Mare, 85-76 (21-23, 19-17, 25-21, 20-15). Prin succesul de vineri seara, Sepsi și-a adjudecat trofeul, după 3-1 la general.

CSM Satu Mare a condus-o pe campioana en-titre în prima jumătate a meciului, la pauza mare intrându-se cu scor egal, 40-40. Ultimele două sferturi le-au aparținut covăsnencelor, luându-și revanșa pentru înfrângerea din meciul trei (60-68).

Principalele marcatoare ale sătmărencelor au fost Solopova, cu 23 de puncte, Mandache (16 puncte) și Green (13 puncte, 11 recuperări), în vreme ce pentru Sepsi cele mai importante jucătoare au fost Marshall (22 puncte, 8 pase decisive), Gödri-Părău (20 puncte, 8 recuperări) și Mijovic (19 puncte).

Lotul echipei Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Adrienne Webb (extremă), Nathalie Fontaine (extremă), Kilin Tünde (fundaș), Danielle Hamilton-Carter (pivot), Ruzica Dzankic (extremă), Marina Kress (pivot), Tyaunna Marshall (extremă), Carley Mijović (pivot), Annemarie Gödri-Părău (fundaș), Kovács Renáta (fundaș), Teodora Neagu (extremă), Anca Stoenescu (fundaș) și Andreea Huțanu. Antrenorul echipei este Zoran Mikes.

Este al treilea sezon consecutiv în care Sepsi SIC se încoronează campioană a României la baschet feminin, după anii 2016 și 2017, când au învins în finală CSU Alba Iulia, respectiv ”U” Cluj-Napoca.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Facebook Sepsi