SCM Craiova a fost învinsă în Norvegia, în partida tur a finalei Cupei EHF

Ajunsă în premieră în finala unei competiții europene, SCM Craiova nu a reușit să obțină un rezultat pozitiv în manșa tur a finalei Cupei EHF. Oltencele au cedat contra norvegiencelor de la Vipers Kristiansand, sâmbătă seara, cu 26-22 (12-10).

Româncele au început curajos partida, conducând de mai multe ori în primul sfert de oră. Partida s-a echilibrat din acel moment, pentru câteva minute bune cele două combatante mergând cap la cap.

Vipers a izbutit să intre în avantaj la cabine, 12-10, după ce în ultima parte a primei reprize au reușit să se desprindă chiar la patru goluri, 10-6.

După revenirea de la cabine, formația pregătită de Bogdan Burcea s-a apropiat doar o singură dată de Vipers, la 16-16, moment în urma căruia nordicele și-au creat un avans constant de patru-cinci goluri.

Vipers Kristiansand (Norvegia) – SCM Craiova (România)  26-22 (12-10)

Vipers: Lunde, Hauge – portari; Kristiansen 9 goluri, Sulland 8, Skaar Brattset 3, Skaug 3, Arntzen 1, Noersteboe 1, Olsen 1. Antrenor: Finn Kenneth Gabrielsen

Craiova: Lung, Stanciu, Dumanska – portari; Florianu 9 goluri, Țicu 5, Pricopi 3, Klikovac 2, Trifunovic 2, Nikolic 1. Antrenor: Bogdan Burcea

În urma acestui succes, Vipers Kristiansand pornește cu prima șansă la câștigarea trofeului, ceea ce ar însemna primul premiu al clubului pe plan european.

Returul finalei Cupei EHF va avea loc vineri, 11 mai, la Sala Polivalentă din Craiova.

– Kristzian Bucsi / Sursa fotografiei: prosport.ro