România și Belgia termină la egalitate în ultimul meci din 2018 al naționalei de fotbal U21

Naționala de fotbal U21 a României a revenit la Cluj-Napoca pentru un meci amical, joi seara împotriva Belgiei, la o lună după victoria ce le asigura prezența la EURO 2019. Cele două selecționate au oferit un joc deschis, terminat cu scorul de 3-3 (1-1).

Prima ocazie le-a aparținut belgienilor, prin Schrijvers, șutul acestuia fiind scos de portarul Radu. Replica ”tricolorilor” nu s-a lăsat așteptată, Adrian Petre (20) și Moruțan (23) semnând primele șanse ale României.

”Dracii roșii” au punctat prima dată pe tabelă, șutul lui Cools ajungând în vinclul porții lui Ionuț Radu, golul din minutul 35 dezghețând tabela. Până la pauză s-a restabilit totuși egalitatea, Drăguș (45) transformând o lovitură de pedeapsă obținută de Dragomir.

Cu aproape toată echipa schimbată pentru ultimele 45 de minute, Belgia a înscris două goluri prin Leya Iseka (56) și Mbenza (58), pentru a face 1-3.

Ultimele zece minute ale disputei au arătat o națională a României cu o atitudine schimbată, reușind egalarea în prelungirile meciului, tot în decurs de două minute, prin Olaru (90) și Ciobanu (90+1).

Astfel, echipa de tineret încheie anul 2018 fără înfrângere și așteaptă data de 23 noiembrie pentru a afla componența grupelor de la EURO 2019.

România U21 (4-3-3): Radu (Căbuz 57) – Boboc, Rus, Ghiţă (Ciobotariu 67), Ştefan – Moruţan, Nedelcu, Dragomir (Olaru 76) – Man, Petre, Drăguş (Moldoveanu 69). Antrenor: Mirel Rădoi

Belgia U21 (4-3-3):De Wolf – Cools (Schryvers 46), Vanheusden (Bushiri 46), Faes (Bossaerts 46), De Norre (Wouters 46) – Heynen (Omeonga 46), Vanlerberghe (Mangala 46), Bastien (De Sart 46)- Mbenza (Amuzu 61), Schrjvers (Leya 46), Lukebakio (Saelemaekers 46). Antrenor: Iohan Walem