România ratează în ultima secundă de joc calificarea în semifinalele CM de handbal din China

România ratează în ultima secundă de joc calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de handbal din ChinaNaţionala feminină de handbal a României a pierdut ieri în faţa Spaniei, vicecampioana europeană, cu scorul de 26-25, în cel de-al doilea meci din grupa principală II. În urma acestei înfrângeri echipa antrenată de Radu Voina nu mai are nici măcar şanse teoretice de a accede în semifinalele competiţiei.

Meciul a fost  unul echilibrat, cele 2 echipe alternând la conducere de-a lungul celor două reprize, insă de cele mai multe ori cu diferenţe minime de scor. România a reuşit să se desprindă la 2 goluri, pentru prima oară abia în minutul 56, scor 25-23 în favoarea naţionalei noastre. Spania egalează şi înscrie în ultima secundă.

În clasamentul grupei principale II, handbalistele noastre se află pe locul  4, având 4 puncte, fără şanse de a merge mai departe în fazele superioare.

Româncele vor disputa următorul joc, marţi în compania Coreei de Sud.