Roboţeii clujeni, premiaţi la Infometrix

Educaţie UBB Radio

Un robot de explorare realizat de doi liceeni din Cluj-Napoca a câştigat premiul doi la concursul internaţional „Infometrix”, desfăşurat weekendul trecut la Bucureşti.

Elevii David Iacob şi Cătălin Bălan, de la Colegiul Naţional Emil Racoviţă, respectiv Liceul de Informatică, au participat la secţia Hardware cu un robot folosit în locurile inaccesibile omului.

Cei doi au dezvoltat softul de la zero, dotând roboţelul cu un sistem ce poate fi comandat de la distanţă şi cu o cameră video. Totodată, unul din braţe imită braţul comandat de telecomandă.

Deşi este conceput să îndeplinească misiuni de salvare şi cercetare, robotul poate fi folosit şi în aplicaţii militare.

La Infometrix au participat peste 120 de echipe din 20 de ţări. Acesta este printre singurele concursuri din România recunoscute la nivel internaţional.

Oana Moisil

Foto: arhivă UBB Radio