Reuniune de protest la UBB faţă de Legea Educaţiei

Educaţie Eveniment

O reuniune de protest faţă de adoptarea Legii educaţiei naţionale în forma actuală va avea loc mâine, cu începere de la orele 11.30, în Aula Magna a Universităţii Babeş-Bolyai.

În cadrul acestei reuniuni va fi lansat volumul “O lege eronată” (Presa Universitară Clujeană, 2010, 148 pagini), care cuprinde luările de poziţie ale cadrelor didactice, studenţilor, cercetătorilor ştiinţifici din Universitatea Babeş-Bolyai şi ale membrilor “Consorţiului Universitaria”.

La reuniune vor lua cuvântul cadre didactice, studenţi şi cercetători din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai.

Curtea Constituţională a României a decis astăzi că asumarea răspunderii Guvernului pe Legea Educaţiei este neconstituţională. În urma acestei decizii, Legea Educaţiei se întoarce în Parlament.

Foto: econ.ubbcluj.ro