Rectorul SNSPA: Ministrul Educației „continuă războiul cu cele cinci universități”

Studenti

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, afirmă, în urma conferinței de presă de ieri susținută de ministrul Educației, Valentin Popa, că acesta nu are experiență în gestionarea politicilor publice.

Remus Pricopie și-a postat nemulțumirea pe pagina sa personală de Facebook față de deciziile luate de către ministrul Educației: „Din conferința de presă de ieri am înțeles că ministrul Valentin Popa nu este dispus să revină asupra deciziei privind cifrele de școlarizare alocate universităților. Argumentul că după admiterea din septembrie vor avea loc realocări de cifre este neserios pentru simplul motiv că un candidat dorește să știe pe ce locuri candidează înainte de examenul de admitere și nu după.”

Rectorul SNSPA remarcă faptul că ministrul Educației „continuă războiul cu cele cinci universități, dar cu precădere cu Universitatea din București, pe care în mod nejustificat o acuză – folosind iar date incerte și raționamente neclare – de lipsă de performanță managerială.” Într-o conferinţă de presă susţinută luni, ministrul Educaţiei, Valentin Popa, a declarat că peste 900 de locuri bugetate nu sunt utilizate de Universitatea Bucureşti, deşi are suficient de mulţi studenţi cu taxă care le-ar putea ocupa.

Iar în încheierea sa, Remus Pricopie spune că se va adresa colegilor rectori din Consorțiul Universitaria cu rugămintea de a acționa împreună pentru a soluționa această situația și că „în lipsa unui răspuns din partea Ministerului/Guvernului, trebuie să ne alăturăm demersului Universității din București de a ataca în instanță această decizie irațională a ministrului Popa.”

– Andreea Dragomir