Program de internship la Guvernul României: 200 de posturi disponibile

Educaţie Studenti

Ediția 2018 a Programului Oficial de Internship al Guvernului României se va derula și vara aceasta, sub egida  Centenarului Marii Uniri de la 1918. Programul se va derula în perioada 16 iulie-14 septembrie.

Studenții și tinerii absolvenți, interesați de modul de funcționare a politicii românești, pot aplica pe cele 200 de locuri disponibile în Guvern, ministere, intituții și autorități publice. Scopul acestui internship este acela de a-i familiariza pe participanți cu modul de lucru al administrației publice centrale.

Pe perioada stagiului de practică, internii vor participa la discuții și întâlniri de lucru cu miniștri, secretari de stat sau specialiști din diverse domenii, training-uri și workshop-uri tematice.

Internii vor avea un program de lucru similar cu cel al angajaților din instituțiile în care vor fi repartizați, iar pentru munca lor vor fi răsplătiți cu o bursă în valoare de 1.000 de lei pe lună. La finalul perioadei de internship, li se va oferi un certificat din partea Guvernului României și scrisori de recomandări.

Calendarul de organizare şi desfăşurare a ediţiei 2018 a Programului de Internship:

• 19 aprilie – 14 mai: depunerea candidaturilor online;
  • 14 mai – 3 iunie: evaluarea candidaturilor;
  • 4 iunie -22 iunie: interviuri online;
  • 29 iunie: anunţarea rezultatelor;
  • 16 iulie: deschiderea Programului de Internship;
  • 14 septembrie: închiderea Programului de Internship.

Cerințe pentru candidați:

• să dețină cetățenia română;
  • să aibă vârsta de maximum 25 de ani la momentul debutului programului;
  • să fie studenți sau tineri absolvenți ai unui program universitar din Romania sau din străinătate;
  • să cunoasca cel puțin o limbă străină (engleza, franceza, italiana, spaniola, germana);
  • să nu fie activi pe piața muncii în perioada desfășurării Programul de Internship de la Guvernul Romaniei;
  • să aibă cunoștițe minime în domeniul IT;
  • să nu mai fi participat în trecut la programul de internship al Guvernului.

Programul Oficial de Internship al Guvernului României, 2018 se află la cea de-a VI-a ediție.

Anul trecut în program au fost înscriși peste 100 de tineri care au desfășurat activități precum: întâlnire cu premierul României de la aceea vreme, Mihai Tudose, întâlniri cu miniștri și ambasadori, 5 sesiuni de training, vizite la Avocartul Poporului, la Centrul UNESCO sau la Curtea Constituțională a României.

Gheorghița Boriceanu / Sursa foto: Consiliul Tineretului din România