Profesorul lui Tarantino si al lui Will Smith a ajuns la Cluj

Din oraş Eveniment

Celebrul profesor de film american, Dov Simens, îi învață pe români secretele filmului la 2 Day Film School în perioada 2-3 iunie.

Cursul 2 Day Film School ajunge la Cluj în cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania pentru a-i învăța pe participanți cum să se lanseze și să își dezvolte o carieră în lumea filmului ca producători, regizori sau impresari. De asemenea, cursul se adresează și profesioniștilor din media și publicitate interesați de cinematografie.
2 Day Film School, organizat în cadrul evenimentului Hollywood in Transilvania, se adresează unui număr de 50 de participanți, iar până în acest moment organizatorii spun că au aplicat aproximativ 35 de tineri din toată țara cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani.
Structura acestui curs intensiv este împărțită în patru sesiuni. La sfârșit, participanții pot obține un certificat de absolvire și o diplomă de producător de film de la Hollywood Film Institute din California, recunoscute internațional.

Oana Alexa
Foto: Madalina Gorschi