Prinţul Charles de Wales va primi titlul de Doctor Honoris Causa al UBB

Cultură UBB

Alteţa Sa Regală Charles, Prinţ de Wales va fi prezent luni, 29 mai la Cluj-Napoca, pentru a primi titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii Babeş-Bolyai.

Aflat pentru prima oară în vizită la Cluj, moştenitorul Coroanei Regale Britanice va primi titlul onorific într-o ceremonie restrânsă, care va avea loc la ora 16.30 în Aula Magna a universităţii.

Ultima vizită oficială în România a Prinţul de Wales a avut loc la finalul lunii martie, când a fost decorat de către Preşedintele Klaus Iohannis cu Ordinul Naţional „Steaua României”, în grad de Mare Cruce.

Activităţile desfăşurate de Prinţul Charles în România încurajează protecţia mediului, agricultura bio şi dezvoltarea sustenabilă.

Diana Cîmpean/ Sursa foto: romani.co.uk