Primul muzeu virtual al Holocaustului – un proiect al Facultății de Istorie a UBB

Din oraş UBB

Cu ocazia comemorarării Zilei Internaționale a Holocaustului, astăzi, 27 ianuarie, s-a lansat Muzeul Virtual al Holocaustului din Transilvania de Nord-Vest, care este și primul muzeu virtual din lume pe această tematică. Inițiativa proiectului aparține Institutului de Iudaistică și Istorie Evreiască „Dr. Moshe Carmilly”, din cadrul Facultății de Istorie și Filosofie a Universității Babeș-Bolyai.

Rußland, Judenverfolgung
Judenfrauen werden rückbefördert
17.7.1941

Secțiunile care pot fi vizitate cuprind: istoria evreilor din Transilvania, legislația antisemită, ghetto-uri și lagăre, mărturii și informații post Holocaust. Acestea sunt însoțite de hărți, fotografii și explicații, asemenea oricărui muzeu real.

Echipa care a realizat proiectul a fost coordonată de de lect. dr. Augusta Costiuc Radosav, profesor în cadrul Departamentului de Istorie Medievală, Premodernă şi Istoria Artei de la Facultatea de Istorie și Filosofie a UBB

Muzeul poate fi vizitat aici

Diana Maria-Trîncă/ Sursă foto: wikimedia.org, endgenocide.org