Preşedintele CE Jose Manuel Durao Barroso vine în România

Economie Eveniment

Preşedintele Comisiei Europene Jose Manuel Durao Barroso va efectua o vizită în România, luni, anunţă Reprezentanţa CE în România.

Înaltul oficial european va participa, începând cu orele 11:00, la deschiderea lucrărilor Summit-ului Dunării ce va avea loc la Palatul Parlamentului.

De asemenea, Jose Manuel Durao Barroso se va întâlni cu preşedintele României, Traian Băsescu.

La finalul vizitei, preşedintelui Barroso i se va conferi titlul de Doctor Honoris Causa de către Universitatea Bucureşti. Ceremonia va avea loc la orele 15:00 la sediul Universităţii Bucureşti.

Strategia UE pentru Regiunea Dunării este un model de dezvoltare regională la nivel european, iniţiativă lansată de România şi Austria în 2008.

Cele patru domenii propuse de Comisia Europeană şi pe care se va axa Strategia sunt: conectivitatea (transport durabil şi reţele de energie), protecţia mediului a resurselor de apă şi managementul riscurilor, dezvoltarea socio-economică (cultură, educaţie, cercetare, turism, dezvoltare rurală, piaţa internă) şi îmbunătăţirea sistemului de guvernare (capacitate instituţională şi securitate internă).

Mara Rusu

Foto: ec.europa.eu