Potaissa Turda câștigă în premieră Cupa Challenge, cel mai important trofeu din istoria clubului

Având un avantaj de 11 goluri după victoria de la Cluj-Napoca, reprezentanta României în Cupa Challenge la handbal masculin, Potaissa Turda, a cucerit trofeul duminică seara. Turdenii au pierdut la Atena, 27-26 (11-18), însă au fost mai buni la “general”, cu zece goluri.

AEK Atena a început la fel de bine partida cum o făcuse în tur, cunducând cu 2-0 (minutul 3), însă, din nou, Potaissa a revenit.

Românii au întors repede scorul, 4-3 în minutul șapte, de aici controlând partida și intrând cu un avans de șapte goluri la cabine, 18-11.

În repriza secundă clujenii au redus din intensitatea jocului, datorită avansului liniștitor, pierzând într-un final meciul, cu 27-26. Trofeul este însă al românilor, care au fost mai buni după dublă manșă, 59-49.

AEK Atena (Grecia) – AHC Potaissa Turda (România) 27-26 (11-18)

AEK: Radulovic, Syngaris – portari; Argyrou 7 goluri, Hoggas 6, Mylonas 4, Nikolaidis 3, Dompris 2, Lokken 2, Perros-Perrakis 1, Vrazalica 1, Zampounis 1. Antrenor: Georgios Triantafillou

Turda: Varo, Irimuș – portari; Asoltanei 5 goluri, Cîntec 5, Ghiță 3, Stamate 3, Szoke 3, Thalmaier 3, Rotaru 2, Adomnicăi 1, Iancu 1. Antrenor: Horațiu Gal

Meciul a fost arbitrat de Robert Hucker și Miklós Andorka, din Ungaria, delegați din partea EHF fiin Jiri Konecny (Cehia) și Xavier O’Callaghan Ferrer.

Prin cucerirea Challenge Cup, Potaissa Turda devine a patra echipă românească, după Steaua București, UCM Reșița și HC Odorhei, ce revendică acest trofeu.

–  Text & foto: Krisztian Bucsi