Platforma de e-Learning: viitorul învăţământului clujean

UBB UBB Radio

Sistemul electronic aplicativ integrat al Universităţii Babeş-Bolyai a fost prezentat astăzi de Rectorul Andrei Marga şi Directorul Proiectului, Conf. Dr. Alina Andreica. Acest proiect reprezintă un pas nou în informatizarea facultăţiilor prin crearea unei platforme de e-Learning. Co-finanţatorul acestuia este Fondul European de Dezvoltare Regională ”Investiţii pentru viitorul dumneavoastră”.

Sistemul soluţionează trei aspecte importante: abordarea secretarială, punerea într-un cadru nou a învăţământul non-tradiţional (ID) şi ameliorarea comunicări cu alte universităţi atât din ţară, cât şi din străinătate.

La platforma e-Learning vor avea acces profesorii şi studenţii, aceasta oferind ocazii multiple de documentare şi predare a temelor chiar şi în cazul unei mobilităţi cu ajutorul unor burse Erasmus sau Socrate.

Se lucrează şi la introducerea unor laboratoare virtuale care oferă posibilitatea practicii pentru studenţii din cadrul facultăţiilor pe profilul ştiinţelor exacte.

În prezent proiectul este aproape finalizat, perioada stabilită pentru derularea acestuia fiind 31.08.2009- 31.08.2011.

Investiţia se ridică la peste 1,5 milioane de euro.

Andrada Lăutaru

Foto: arhivă UBB Radio