Parlamentul European „se mută” la Cluj

Din oraş Educaţie

Studenţii înscrişi în cadrul proiectului „Simularea Parlamentului European” încep de astăzi să experimenteze mecanismul decizional din legislativul European.

Proiectul, aflat la cea de-a doua ediţie, este organizat de către Societatea Studenţilor Europenişti. Cei 135 de participanţi au fost selectaţi din întreaga ţară şi acoperă diverse domenii de studiu.

„O generaţie care doreşte să se implice, să participe la administrarea resursei europene”, astfel au fost definiţi participanţii de către prodecanul Facultăţii de Studii Europene, Nicolae Păun.

La rândul său, şeful Serviciului Integrare din cadrul Prefecturii Cluj, Emilia Moldovan, a subliniat că participanţii la proiect „în mod sigur vor vota în cunoştinţă de cauză în 7 iunie”.

La finalul celor 5 zile de exerciţiu, rezoluţiile vor fi traduse şi trimise Parlamentului European cu rol consultativ.

Mara Rusu

Foto: Otilia Chiş