Norvegia este din nou campioană

Internaţional Sport

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei a cucerit pentru a treia oară consecutiv, titlul de campioană a Europei, după victoria cu 34-21 (13-12 ) în faţa Spaniei.

În partida disputată la Skopje, revelaţia actualei competiţii, Spania, a avut un început curajos de meci, în care a condus la 3 goluri minute bune. Repriza a doua a arătat însă adevărata faţă a norvegiencelor. Campioanele olimpice s-au distrat cu defensiva neexperimentată a ibericelor, obosite după o primă repriză intensă.

Norvegia s-a impus într-un turneu în care nu a întâlnit niciun adversar pe măsură şi a obţinut a 12-a medalie la un turneu final în ultimii 14 ani.

Rusia a obţinut medaliile de bronz după ce  a câştigat cu 24-21 (17 -11), în finala mică, în faţa naţionalei Germaniei.

România, locul 5, s-a consolat cu titlul de cea mai bună extremă stânga obţinut de Adelina Elisei.