Muzeul de Artă Cluj se opune fuzionării muzeelor aflate în subordinea CJ

Administraţie Cultură

Consiliului de administraţie al Muzeului de Artă Cluj-Napoca nu este de acord cu propunerea Consiliului Judeţean Cluj de reorganizare prin fuzionare a Muzeului de Artă Cluj, Muzeului Etongrafic al Transilvaniei şi al Muzeului memorial „Octavian Goga” de la Ciucea într-o singură instituţie, sub numele de Complexul Muzeal Judeţean.

”Reorganizarea muzeelor din subordinea Consiliului Judetean Cluj in formula propusa va afecta grav climatul cultural local si national, va conduce la disfunctionalitati organizationale si scaderea performantelor institutiilor, va genera costuri suplimentare, va afecta indeplinirea misiunii cu care aceste institutii au fost investite, va afecta imaginea de ansamblu a autoritatilor locale.”, susţin reprezentanţiiMuzeului de Artă Cluj.

Acest punct de vedere este susţinut de organizaţiile profesionale de specialitate muzeală Reţeaua Naţională a Muzeelor din România şi ICOM (Filiala România a Consiliului Internaţional al Muzeelor), de personalităţi ale vieţii artistice şi culturale.

Citeşte textul complet al poziţiei Consiliului de Administraţie al Muzeului de Artă Cluj.

Mara Rusu

Foto: Arhivă UBB Radio