Mircea Cărtărescu a primit titlul de Doctor Honoris Causa al Universității Babeș-Bolyai

Cultură

Universitatea Babeș-Bolyai a organizat astăzi, începând cu ora 11, ceremonia de decernare a titlului Doctor Honoris Causa domnului Mircea Cărtărescuprofesor la Universitatea din București.

Ceremonia a fost organizată în Aula Magna a Universității Babeş-Bolyai (Str. Mihail Kogălniceanu nr.1, et.2).

Distincţia a fost acordată în urma propunerii formulate de reprezentanţii Facultăţii de Litere pentru opera sa literară și științifică, ce redefinește umanitatea prin puterea onirică a imaginației, înrădăcinează scriitorul în dimensiunea etică a prezentului și deschide reflecția asupra artei cuvântului către orizonturile viitoare ale lumii.

Laudatio a fost prezentată de prof. univ. Ioana Bican, prodecan al Facultatii de Litere.

– Redacția