![](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2017/04/lotul-romaniei-medalii-in-linie-la-olimpiada-internationala-de-chimie-aur-argint-si-bronz-7917.jpg)
Sportivul român Dumitru Captari a cucerit două medalii de aur și una de argint la categoria 77 kg, miercuri, la Campionatele Europene de haltere, desfășurate în orașul Split din Croația, iar Răzvan Martin a câștigat o medalie de argint și două de bronz tot la aceeași categorie.
România a ajuns astfel la un bilanț de 17 medalii la Split, șase de aur, patru de argint și șapte de bronz. Delegația României la Campionatele Europene din Croația e formată din 13 sportivi, iar obiectivul ei a fost câștigarea a cel puțin șase medalii.
Competiția va lua sfârșit sâmbătă, 8 aprilie.
– Andrei Bocancea / Sursa fotografiei: www.miscareaderezistenta.ro