Liverpool și FC Barcelona, cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor

Duelurile din cadrul sferturilor UEFA Champions League au continuat miercuri seara, Liverpool și FC Barcelona luând opțiuni serioase pentru pătrunderea în faza semifinalelor, după ce au învins echipele Manchester City, respectiv AS Roma.

Duelul englezesc, care promitea mult spectacol, a fost tranșat în puțin peste 30 de minute, de către ’’cormorani’’, prin golurile marcate de Salah (12), Oxlade-Chamberlain (21) și Mane (31). Scorul final de 3-0 îi pune în postura de favoriți pe cei de la Liverpool, în returul de pe ’’Etihad Stadium’’.

Liverpool (4-3-3): Karius – Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Robertson – Milner, Henderson, Oxlade-Chamberlain – Salah, Firmino, Mané. Antrenor: Jürgen Klopp

Manchester City (4-3-3): Ederson – Walker, Kompany, Otamendi, Laporte – Silva, Fernandinho, Gündogan – Sane, Gabriel Jesús, De Bruyne. Antrenor: Josep Guardiola

Catalanii au controlat partida de pe ’’Camp Nou’’, deși deschiderea scorului a venit destul de greu, după autogolul lui De Rossi (38). În partea a doua, atacul Barcelonei a fost mai convingător, Manolas (autogol, 55), Pique (59) și Suarez (87) punctând pentru gazde, golul de onoare al italienilor fiind marcat de Dzeko (80).

FC Barcelona (4-4-2): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Umtiti, Jordi Alba – Busquets, Sergi Roberto, Rakitic, Iniesta – Luis Suárez, Messi. Antrenor: Ernesto Valverde

AS Roma (4-3-3): Alisson – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Peres, De Rossi, Strootman – Pellegrini, Dzeko, Perotti. Antrenor: Eusebio Di Francesco

Manșa retur a celor două partide va avea loc în data de 10 aprilie.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: uefa.com