[LIVE TEXT] CFR Cluj – Lazio Roma 2:1. Meci din grupele Europa League (grupa E)

CFR Cluj începe cu dreptul campania din Europa League. Victoria împotriva favoritei grupei E urcă echipa lui Dan Petrescu pe prima poziție. În celălat meci din grupă, Celtic a remizat pe terenul celor de la Rennes, scor 1-1. Pentru CFR urmează două deplasări dificile, la Celtic Glasgow și Stade Rennais FC.

Minutul 90+4: Final de meci în Gruia. CFR Cluj reușește să se impună cu scorul de 2-1 în fața celor de la Lazio.

Minutul 90+1: Ocazie uriașă pentru Lazio. Arlauskis respinge în ultimul moment șutul lui Caicedo.

Minutul 90: Ultima schimbare în tabăra gazdelor. Iese Deac, intră Golofca.

Minutul 83: A doua schimbare pentru CFR Cluj. Iese Păun și intră Culio.

Minutul 80: Dublă schimbare la oaspeți. Ies Jony și Bastos, intră Lulic și Adekanye.

Minutul 75: Combinație superbă întrea Deac și Păun. Ultimul îi trimite o pasă foarte bună lui Omani care reia, în primă fază, în bară. Mingea revine la francez, iar acesta aduce gazdele în avantaj.

Minutul 71: Ocazie pentru CFR Cluj. Deac centrează bine în fața porții, dar Omrani nu a reușit să lovească balonul.

Minutul 67: Prima schimbare pentru Lazio. Iese Berisha și intră Cataldi.

Minutul 64: Jony trimite un șut fantastic de la 22 de metri, dar Arlauskis respinge.

Minutul 51: Omrani scapă singur cu portarul și reia puțin pe lângă poartă.

Minutul 46: A început repriza a doua și CFR face prima schimbare. Iese Traore și intră Omrani.

Minutul 45: Final de primă repriză în Gruia. CFR Cluj – Lazio Roma 1-1

Minutul 45: Jony trimite o nouă centrare bună, iar Milinkovic reia puțin pe lângă poartă.

Minutul 41: Ciprian Deac transformă penalty-ul și gazdele egalează.

Minutul 40: Arbitrul dictează lovituă de la 11 metri pentru CFR. Djokovic este trântit în careu de fundașul gazdelor.

Minutul 30: Lazzari reia periculos spre poarta CFR-ului după ce a trecut în viteză de Camora.

Minutul 25: Lazio deschide scorul în urma unui corner. Jony centrează excelent mingea în careu, iar Bastos reia cu capul în poarta CFR-ului.

Minutul 23: Prima ocazie pentru CFR. Deac centrează periculos, dar reluarea lui Djokovic merge mult peste poarta lui Strakosha.

Minutul 16:  Correa iese din nou în prim plan. Acesta s-a jucat cu apărarea gazdă, driblând trei jucător. Șutul său trece mult peste poartă.

Minutul 14: Un nou șut pe poarta celor de la CFR. Correa trimite periculos de la 20m,  dar tabela rămâne neschimbată.

Minutul 11: Prima ocazie a partidei, Jony trimite o centrare din partea stângă, iar lovitura de cap a lui Milinkovic este parată de Arlauskis.

Minutul 1: Fluier de început pentru primul meci al CFR-ului în grupele UEL din cadrul grupei E.

În această seară, UBB Radio Online este prezent la meciul CFR Cluj – Lazio Roma, partidă care se desfășoară pe stadionul din Gruia, începând cu ora 19:55. Vă vom ține la curent cu toate fazele importante prin
intermediul live text-ului oferit pe site-ul nostru.

CFR Cluj începe seria jocurilor din grupa E de Europa League împotriva celor de la Lazio. Campioana României a fost nevoită să joace patru tururi de calificare pentru un loc în grupe. Clujenii au început aventura Europeană în preliminariile Champions League unde le-a eliminat pe Astana, Maccabi Tel Aviv și Celtic. Eliminarea din play-off-ul UCL suferită în fața Slaviei Praga a trimis echipa lui Dan Petrescu în grupele UEL. Laziarii nu au fost nevoiți să joace vreun meci de calificare, poziția ocupată în campionat asigurându-le locul în grupe. La gazde lipsesc doi jucători de bază. Este vorba de Vinicius și Rondon. La oaspeți nu a facut deplasarea vedeta echipei, Ciro Immobile. Pe lânga acesta, laziarii nu vor putea conta nici pe Ștefan Radu și Luis Alberto (menajați). Meciul de astăzi marchează prima întalnire directă între cele douaă echipe.