Legea educaţiei naţionale a reintrat în atenţia deputaţilor

Educaţie Politic

Dezbaterile în plen pe marginea legii educaţiei au fost reluate astăzi.

Discuţiile au început de ieri, când Liderii Alianţei Naţionale a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) s-au întâlnit cu ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, pentru a ajunge la o înţelegere privind legea educaţiei naţionale.

Actualul proiect de lege este contestat şi de foştii miniştri ai învăţământului Ecaterina Andronescu şi Cristian Adomniţei, considerându-l un regres pentru învăţământul superior. De asemenea, aceştia consideră că elementele bune din noul proiect propuse de Executiv sunt preluate din perioada ministrului Ecaterina Andronescu.

Totodată, cei doi foşti miniştri acuză noua lege propusă că sprijină interesele Partidului Democrat Liberal, în locul celor ale elevilor şi studenţilor.

Dezbaterile la proiectul legii educaţiei naţionale continuă pe tot parcursul săptămânii.

Delia Marinescu

Foto: agerpres.ro