Legea artiştilor vizuali stârneşte controverse şi la Cluj

Cultură UBB Radio

Institutul Cultural RomânProiectul de lege privind înfiinţarea Societăţii/ Ordinului Artiştilor Vizuali din România scoate în stradă militanţii artei din toată ţara. Această lege, denumită de artişti „legea botniţă”, urmează a fi dezbătută mâine, începând cu ora 18:00, în cadrul proiectului „Arte Marţiale” al Institutul Cultural Român din Bucureşti.

La acest eveniment şi-au anunţat prezenţa şi personalităţi extrem de cunoscute în peisajul cultural clujean: Erwin Kessler, critic de artă şi curator al Muzeului de Artă din Cluj-Napoca şi Călin Stegerean, directorul muzeului. Invitaţi anunţaţi ai dezbaterii sunt, printre mulţi artişti nemulţumiţi, şi preşedintele Uniunii Artiştilor Plastici şi iniţiatorul proiectului de lege, Dumitru Şerban, dar şi preşedintele Comisiei de Cultură, la care este depus proiectul, Raluca Turcan.

Legea ce urmează a fi dezbătută ar urma să reglementeze felul în care artiştii români au voie să lucreze, să îşi promoveze arta şi să îşi vândă lucrările. Astfel, legea ar impune de asemenea ca titulatura de „artist vizual” să se atribuie doar absolvenţilor facultăţilor de gen.

Accesul publicului la dezbatere este liber.

Ioana-Cristina Teodorescu

Ionuş Huşanu