Klaus Iohannis: Se impune prelungirea stării de alertă. Din 15 iunie se pot redeschide mall-urile și grădinițele

Administraţie UBB Radio

Președintele, Klaus Iohannis, a anunțat marți, după o ședință cu premierul și mai mulți miniștri, că prelungirea stării de alertă este necesară pentru a se putea gestiona pandemia de COVID-19.

„Având în vedere că nu avem o scădere semnificativă a numărului de îmbolnăviri noi, faptul că avem în continuare în jur de 150 de persoane la tratament intensiv, internaţi în spitale, faptul că şi ultimul weekend de relaxare totuşi s-a simţit, nu în sens bun, la numărul de îmbolnăviri noi, ne face să fim în continuare precauţi şi suntem de părere că se impune prelungirea stării de alertă”, a spus şeful statului, la Palatul Cotroceni.

În plus, Klaus Iohannis, a amintit că există măsuri care vor continua, precum purtarea măștilor și distanțarea socială. Acesta a făcut apel parlamentarilor să aprobe această prelungire a stării de alertă:

„Stimaţi parlamentari, fiţi responsabili, gândiţi-vă că virusul nu dispare printr-un vot în Parlament, dar dacă sprijiniţi Guvernul, atunci putem să controlăm eficient şi am dovedit-o. Putem să controlăm eficient această răspândire a epidemiei.” Nu a ezitat să afirme că măsurile de până acum au fost cele mai potrivite: „Stimaţi parlamentari, nu puneţi sub semnul întrebării, acum, la final, aceste măsuri care s-au dovedit a fi corecte.”

Ce se va putea redeschide după 15 iunie?

• Se vor putea redeschide mall-urile, dar fără restaurante și fără locuri de joacă
  • Vor fi posibile evenimentele private, nu și cele publice, cu număr un pic mai mare de participanți, în speță 20 de persoane dacă evenimentele sunt în interior și 50, dacă vor avea loc în exterior
  • Redeschiderea after school-urilor, grădinițelor și creșelor private, pentru părinții care trebuie să muncească și nu au cu cine să lase copilul
  • Redeschiderea sălillor de fitness, dar cu respectarea unor norme foarte stricte
  • Deschiderea piscinelor exterioare, cu respectarea regulamentelor speciale.

Sursa: Getty Images

Marius Băcilă