Ioan Aurel Pop este noul rector al Universităţii Babeş-Bolyai

UBB UBB Radio

Noul rector al Universităţii Babeş-Bolyai este Acad. Prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop. Acesta a câştigat turul doi de alegeri după ce a obţinut 659 de voturi (52.55%), în timp ce contracandidata sa, Prof. univ. dr. Cristina Ciumaş a obţinut 595 (47.45%) voturi. 20 de voturi au fost anulate.

La vot s-au prezentat 1274 de persoane.

La turul întâi, prima clasată a fost Cristina Ciumaş cu 475 de voturi (39.16%), fiind urmată de Ioan Aurel Pop care a obţinut 439 (36.19%) din voturile exprimate. Pe locul trei s-a clasat psihologul Daniel David cu 218 voturi (17.97 %), urmat de Eniko Vincze cu 76 (6.26%) şi Decebal-Radu Ciurchea cu 5 voturi (0.42%). Au fost anulate 4 voturi.

Vezi ce a declarat Ioan Aurel Pop la ieşirea de la vot:

citeşte şi

LIVE TEXT: Rectorul Universităţii Babeş – Bolyai va fi ales astăzi [foto/audio/video]