INTERVIU: Nicu Bendea, 100% umor de calitate

Cultură Din oraş

La început a fost comedia, iar mai apoi a fost Comedica. Singura trupa de umor studenţesc din Cluj îşi începe activitatea undeva prin sălile Facultăţii de Medicină, unde, câţiva studenţi mai haioşi, îşi propuneau să ducă mai departe faima şi povestea Brigăzii UMF, făcând umor medical.

Extrem de îndrăgiţi printre colegi şi chemaţi din ce în ce mai des la spectacole, comicii studenţi hotărăsc să se extindă şi să îşi diversifice temele abordate în texte.

Aşadar, între două ardeleneşti vorbe mobilizatoare : “Mere ş-aşa” şi “Noa hai”, o mână de studenţi (cu creier şi idei) declarau râsul remediu pentru prostia de pretutindeni, umorul medicament compensat plămânilor zguduiţi de cascadele de râs ale publicului şi aplauzele terapie la mizeria fizică şi morală cu care ne confruntăm zi de zi, ceas de ceas şi merţan de merţan. Aşa ia naştere Comedica. Citiţi în continuare un interviu cu şi despre unul dintre cei mai longevivi membrii ai trupei Comedica, Nicu Bendea.

Adina Dorca: De când există Comedica, a cui a fost ideea şi de cât timp eşti tu în trupă?

Nicu Bendea: Din 2003, piatra de temelie a fost pusă de către Iancu Şerbănescu,  iar eu am ajuns în 2004, în urma unei preselecţii.

A. D.: Cum şi când ţi-ai dat seama că îi poţi face pe oameni să râdă?

N.B.: Cunoscuţii mai râdeau la unele replici ale mele, dar în mod organizat am început la Comedica.

A. D.: De unde se inspiră trupa Comedica şi pe ce subiecte vă place să faceţi cel mai tare mişto?

N.B.: Orice mişcă, râul-ramul. Tot ceea ce este actual, tot ceea ce este prea.

A. D.: Povesteşte-ne te rog o fază tare, care ţi s-a întâmplat pe scenă.

N.B.: Des se întâmplă să uit textul (chiar dacă eu l-am scris). Dacă e într-un moment de stand up comedy, improvizez şi „mă scot”. Dacă sunt într-o sceneta şi spun ceva ce nu e în textul stabilit dinainte, există riscul să se blocheze colegul de scenă şi e mai greu.

A. D.: Care este cea mai mare nebunie pe care ai făcut-o până acuma?

N.B.: Umorul în sine, practicat live, e o formă de nebunie. Curaj, ceva talent, muncă, nebunie.

A. D.: Ai împrumutat, în viaţa personală, ceva şi din personajele pe care le joci în trupă?

N.B.: Câte un accent, câte o expresie. Nu mai mult.

A. D.: Ce faci în afară de Comedica? Ce îţi place să faci în timpul liber?

N.B.: Mai şi muncesc.

A. D.:  Ce anume munceşti?

N.B.: Bugetar. Profesor de matematică. Suplinitor.

A. D.:  Ce iubeşti cel mai mult la clujeni, la oameni, la români? Ce nu-ţi place la ei?

N.B.: Îi înţeleg. Parţial.

A. D.:  Dacă ai şti că ar veni Apocalipsa peste doi ani, ce ai face în acest timp?

N.B.: Un credit.

A. D.:  Care este cel mai mare vis al tău neîmplinit?

N.B.: Eu nu visez când dorm.

A. D.:  Dar când esti conştient, nu visezi,  măcar cu ochii deschişi?

N.B.: Nu vreau să îmi fac speranţe deşarte. Că aşa apar dezamăgirile, din prea mari vise.

A. D.: Un mesaj de final pentru clujeni….

N.B.: www.comedica.ro/blog ţineţi aproape fiindcă nici nu ştiţi ce pierdeţi şi asta vă ocupă tot timpul!

Adina Dorca

Foto: comedica.ro