Interviu cu Corneliu Ulici, un actor grăbit, care și-ar dori mai mult timp: ,,Visele se împlinesc”

Din oraş

Care a fost prima ta experiență cu televiziunea și acum cât timp?

Chiar prima-prima cred că a fost cu o televiziune locală din Baia Mare, orașul meu natal. Am sunat, am intrat în direct și am câștigat un premiu la una dintre emisiunile lor, sau ceva în genul ăsta. Dar prima experiență în care am fost filmat, a fost la o altă televizune locală, în cadrul unei emisiuni care prezenta un concurs de cultură generală între licee, iar eu făceam parte din echipa care reprezenta liceul nostru.

Cum a început pasiunea ta pentru teatru și dacă ai studii superioare în acest domeniu, ce te-a determinat să le urmezi?

Încă din copilărie savuram filmele și îmi doream să ajung să joc și eu în filme cand voi fi mare. Cred că de aici a început pasiunea, apoi după o scurtă incursiune în lumea showbiz-ului, în anul 2006 am dat admitere la facultate și am făcut și master în Arta Actorului. Mi-am dorit să studiez actoria și să fiu împreună cu oameni care iubesc meseria asta. Așa am ajuns la facultate.

Ai putea să-mi enumeri câteva dintre proiectele care ți-au plăcut cel mai mult de până acum, din cariera ta?

,,Comrade detective” – regia Rhys Thomas

,,Ceva bun de la viață” – regia Dan Pită

Spectacolul ,, Almost Mâine” –regia Andreea Vulpe

,,Mofturi la Union” – regia Gelu Colgean

Dacă ar fi să te descrii într-un cuvânt, legat strict de cum te vezi tu profesional, care ar fi acela?

Boboc.

Ce te-a făcut să nu renunți niciodată, având în vedere faptul că există mult stres și tensiune pe platourile de filmare?

Credința mea. Cred că sunt în locul în care trebuie să fiu.

Cum ai ajuns să dai probă pentru noul post de prezentator al emisiunii ,, Visuri la cheie”?

Destul de neașteptat. M-a sunat cineva și m-a întrebat dacă aș fi interesat să prezint o emisiune. Nu mi-a dat detalii, așa că i-am dat un raspuns negativ. Dar a insistat. Apoi am trecut printr-o serie de probe, în competiție cu mai mulți colegi actori sau prezentatori consacrați.

De când începe noul sezon și ce așteptări ai?

Filmările la sezonul 5 au început deja, dar el va fi difuzat abia din toamnă. Mă aștept să aducă bucurie, curaj și dragoste de viață celor care ne vor urmări și vor afla poveștile de viață ale celor pe care i-am întalnit.

Ce ne va aduce acest sezon și la ce să ne așteptăm?

Din echipa veche a rămas doar Adela, ceea ce înseamnă că acest sezon aduce o echipă nouă: Cristina Joia- designer, Valentin și Ciprian- arhitecți și cu mine ca prezentator. Asteptați-vă să cunoașteți români foarte faini, cu niște povești de viață extraordinare și să vedeți niște renovări…de vis.

Ești mulțumit de viața ta în acest moment, din punct de vedere profesional? Ce ai vrea să imbunătățești?

Da, sunt mulțumit. Mi-ar plăcea să am ocazia să lucrez mai mult la rolurile pe care le primesc. Trăim într-o lume în care totul se mișcă foarte repede și filmele au parte de același tratament- se produc într-un ritm alert. Mi-ar plăcea să fie timp.

Cum ai încuraja tinerii care vor să fie actori sau să ajungă în televiziune?

Le-aș spune că visele se împlinesc și să-și aleagă bine la ce visează.

– Realizat de Alina Zoicaș