Internaționalizarea studiilor la Babeș-Bolyai

Educaţie UBB

Internaționalizarea studiilor la Babeș-BolyaiUniversitatea Babeș-Bolyai a dezvoltat obiectivele strategice pentru internaţionalizarea studiilor.

Astfel, principala sarcină a Prorectoratului responsabil cu cooperarea internaţională și a Centrului de Cooperări Internaţionale este reorientarea activităților în vederea internaționalizării studiilor.

Se poate vorbi despre o tendință universitară mondială, în virtutea căreia se vor dezvolta programe de twinning, stabilirea de branch campuses și cel putin 20 de programe de export/import of education programs, precum se arată într-un comunicat de presă.

Pentru atingerea obiectivelor propuse, este nevoie de cel puţin 50 de acorduri de colaborare internaţională în cercetarea ştiinţifică.

Un alt indice de performanță este atragerea a cel putin 4.500 de studenți internaționali. Totodată, se urmărește internaţionalizarea personalului didactic în cel puţin 80 de specializări.

În prezent, la Universitatea Babeș-Bolyai studiază peste 1000 de studenți internaționali.

Oana Moisil

Foto: Alina Mihuț