Înfrângere pe muchie de cuțit pentru fetele de la “U”

Sala Sporturilor “Horia Demian” a fost gazda primului meci din finala pentru locul 7 a primei ligi de volei feminin. Duelul dintre Universitatea Cluj și Belor Galați s-a terminat nefericit pentru gazde.

Fetele de la Galați au venit extrem de motivate la Cluj, reușind să câștige în decisiv. După un prim set câștigat de gălățence, a urmat un act câștigat surprinzător de “studente”, la 8. Gazdele au reușit să păstreze un ritm bun și în setul 3, adjudecat la 19.

Setul 4 a fost un moment psihologic. Fetele de la Galați au reușit să se impună la limită, scor 26-24, iar meciul a mers în devisiv. Ultimul act a fost și cel mai spectaculos. “Studentele” au condus cu 5-1, 9-5 și 11-7, dar gălățencele nu au cedat.

În cele din urmă, oaspetele au fost răsplătite pentru luptă și au reușit să câștige decisivul, scor 16-14.

Cea mai eficientă jucătoare a gazdelor a fost Raluca Bucur cu 25 puncte. Pentru Belor Galați, Anamaria Berdilă a reușit 16 puncte.

Următorul meci va avea loc sâmbătă, 30 Martie, în Sala Sporturilor “Dunărea” din Galați, începând cu orele 12:00.

Răzvan Dan / Sursa fotografiei: Marius Jucan