„I had a dream” la Galeria Şoimii Patriei

Din oraş

În perioada 11 aprilie – 30 aprilie 2013, Galeria Şoimii Patriei găzduieşte prima expoziţie personală a studentului Mihail Sandu, absolvent al Universităţii de Artă şi Design Cluj-Napoca.

Vernisajul expoziţiei cu titlul „I had a dream” a avut loc ieri, 11 aprilie 2013, ora 19.30 la Galeria Şoimii Patriei. Alături de asistentul Pavel Curagău, curatorul Bogdan Iacob şi gazda Tünde Márkos, Mihail Sandu a împărtăşit celor prezenţi modul cum a luat naşterea expoziţia, aflându-se în Polonia, oraşul Cracovia, fotografiind oameni ai străzii şi ascultându-le poveştile. Sub fiecare fotografie, se află o bucată de carton cu numele şi visul neîmplinit a fiecărui model.

„Este o expoziţie clară, subiectivă şi lipsită de subtilităţi. Am întâlnit oameni ai străzii expresivi şi, în schimbul banilor şi a mâncării, au acceptat să fie fotografiaţi. Iniţial, erau nebărbieriţi şi murdari, exact cum trebuiau să fie, însă la şedinţa foto au venit bărbieriţi şi curaţi”, spune râzând Mihail Sandu.

Galeria Şoimii Patriei este un proiect de o simplitate dezarmantă, născut din prietenie şi dorinţa de a sprijini arta tinerilor studenţi din Cluj. Galeria nu şi-a propus performanţe comerciale şi nu îşi doreşte să fie un spaţiu glamour. Ceea ce îşi propune să realizeze este, poate în primul rând, crearea unei atmosfere vivace, de sinceră comunicare între membrii unei comunităţi artistice locale, la al cărui dinamism doreşte să contribuie.

Elena Crăciun