“Garden Bookshop” pe Bulevardul Eroilor

Cultură Din oraş

Un grup de studenţi voluntari ai facultăţiilor de Arhitectură din Cluj-Napoca şi Timişoara organizează în centrul municipiului, începând de săptămâna viitoare, un pavilion-grădină cu expoziţie de carteUn grup de studenţi voluntari ai facultăţilor de Arhitectură din Cluj-Napoca şi Timişoara organizează în centrul municipiului, începând de săptămâna viitoare, un pavilion-grădină cu expoziţie de carte.

Evenimentul se va desfăşura pe Bulverdul Eroilor şi timp de trei zile clujenii vor avea ocazia să privească sau să cumpere cărţile expuse. „O să construim în următoarele zile un pavilion care se numeşte „The Garden Bookshop”. Va fi un pavilion grădină cu expoziţie de carte, cartea va fi oferită de librăria Cărtureşti” ne-a declarat Nicoleta Cardoş, studentă în cadrul Facultăţii de Arhitectură Cluj-Napoca.

Pavilionul va fi organizat în cadrul festivalului „Zilele arhitecturii” şi va reuni o serie de conferinţe, la cinema Victoria, şi de acţiuni stradale.

Mircescu Claudia

Foto: Bruchental Meda