FSPAC găzduiește conferința „Informație, comunicare și umanitate digitală”, al 23-lea simpozion franco-român în științele informației și comunicării

Din oraş

Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC), din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, găzduiește în perioada 18 – 20 octombrie a.c. conferința „Informație, comunicare și umanitate digitală”, al 23-lea simpozion franco-român în științele informației și comunicării. Evenimentul va avea loc în Clădirile 1 și 2 ale FSPAC. Deschiderea evenimentului va avea loc începând cu ora 13.30, în Amfiteatrul 101 al FSPAC, situat pe strada Traian Moșoiu, nr. 71.

„Științele umane și sociale par a fi modificate astăzi, atât din punct de vedere epistemologic, cât și metodologic, prin instrumentele digitale care permit analizarea datelor eterogene și voluminoase. a rândul lor, Științe ale Comunicării (CIS) iluminează provocărilor societale și științifice, prin pluralismul lor interdisciplinar (semiotică, informațional, sociologic etc.), situate pe mai multe niveluri (teoretice, metodologice și empirice) și acoperă mai multe domenii: de exemplu, transformarea procesului de circulație a cunoștințelor, mass – media de comunicare la locul de muncă, sistemele de informare și provocările de scanare a documentului (Simpozionul CPDirSIC/SFSIC,  Studii digitale, Paris, 16 martie 2018).”, se arată în descrierea evenimentului.

– Redacția