![Sursa fotografiei: Eva Apati](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-1.jpg)
Clujenii au avut ocazia să admire sâmbătă, 21 Mai, o paradă ruptă din povești ce aduce împreună personaje din diferite timpuri istorice și diferite culturi.
![Sursa fotografiei: Eva Apati](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-2.jpg)
Omul-Oglindă a fost unul din cele mai populare personaje prezente la festival, mai ales printre cei mici care se adunau în jurul său pentru a-l privi mai de aproape sau pentru a face poze.
![Sursa fotografiei: Eva Apati](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-3.jpg)
În cadrul paradei, au participat reprezentanți ale diferitelor culturi precum Turcia și China.
![Sursa fotografiei: Eva Apati](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-4.jpg)
O altă atracție, în special pentru copii au fost membrii Companiei de teatru, acrobație și jonglerie, din care făceau parte bufoni, dame pe picioroange, Omul-Oglinda, Mickey Mouse și mai mulți mimi.
![poza 5](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-5-1.jpg)
![Sursa fotografiei: Eva Apati](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-6.jpg)
Cât despre perioadele istorice, au fost prezenți gladiatori, romani și daci.
” Spectacolul a fost unul deosebit! Mi-au placut romanii și dacii cel mai mult!”, spune unul din spectatori.
O cohortă romană s-a oprit și l-a salutat pe Primarul Emil Boc care stătea în rând cu spectatorii.
![Sursa fotografiei: Eva Apati](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-7.jpg)
![poza 8](http://radio.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2016/05/poza-8.jpg)
La final, spectatorii s-au putut bucura de domnițele și luptătorii din asociația Străjerii Cetății Bistrița, alături de Paladinii de Terra Medies, urmați de Lupii Albi cu regina și regele Carol Robert de Anjou.
– Eva Apati / Sursa fotografiei: Eva Apati