Filme autohtone în premieră la TIFF

Eveniment

Zilele Filmului Românesc, una dintre cele mai aşteptate secţiuni TIFF începe astăzi. Timp de 3 zile, cinefilii se pot bucura de cele mai recente producţii autohtone, difuzate în premieră absolută în România, masterclass-uri, seminarii şi dezbateri susţinute de profesionişti din industria cinematografică. Selecţia din acest an, alcătuită de Directorul Artistic al Festivalului, Mihai Chirilov, cuprinde 12 filme de lung metraj şi 15 scurtmetraje.

Cinema Florin Piersic va găzdui proiecţia-eveniment care deschide oficial Zilele Filmului Românesc- filmul Marfa şi banii, de la ora 21:30, unde vor fi prezenţi atât regizorul cât şi echipa. Filmul spune povestea unui tânăr din Constanţa, care deţine propria afacere, şi îşi doreşte să se extindă prin achiziţionarea unui mic magazin. Un personaj influent îi oferă o sumă importantă de bani pentru un transport în aparenţă simplu: o geantă care trebuie dusă la Bucureşti, la o adresă precisă. Se pare însă că geanta conţine anumite lucruri care îi interesează şi pe alţii.

În rolurile principale se regăsesc actorii Dragoş Bucur, Ioana Flora şi Alexandru Papadopol.

Ziua de azi marchează două evenimente: 10 ani de Nou Val în Cinema-ul Românesc şi 10 ani de TIFF, de aceea va fi sărbătorită şi prin organizarea unei mese rotunde 10 ani de la naşterea Noului Val al Filmului Românesc: ecouri în USA şi în lume. Dezbaterea, organizată de Institutul Cultural Român din New York şi TIFF va fi moderată de Corina Şuteu – director ICRNY. Dezbaterea se va concentra pe reacţia internaţională la evoluţia rapidă a succesului cinematografiei româneşti în ultima decadă şi pe analiza motivelor interesului atât de viu al criticilor, programatorilor şi distribuitorilor internaţionali pentru filmul românesc. De asemenea, discuţia va atinge şi contextul larg al industriei cinematografice de azi.
În cadrul acesteia va fi lansat şi numărul 2 al revistei speciale AperiTIFF 2011, în limba engleză. Publicaţia, produsă cu sprijinul Institutulul Cultural Român şi al ICR New York, a fost coordonată de criticul de film Mihai Chirilov, directorul artistic al Festivalului Internaţional de Film Transilvania.

Anul acesta, Zilele Filmului Românesc îl aduc la Cluj şi pe a regizorului Lucian Pintilie. Toate filmele din cariera lui Lucian Pintilie au fost incluse într-o retrospectivă integrală, în cadrul noii secţiunii 100%. Regizorul este omagiat la TIFF 2011 prin oferirea Premiului de Excelenţă, ce îi va fi înmânat în cadrul Galei de Închidere TIFF.

Lucian Pintilie şi-a lăsat amprenta asupra cinematografiei printr-un stil curajos, sarcastic, cu o viziune extrem de critică asupra lumii. Lucian Pintilie este considerat, pe bună dreptate, una dintre sursele de inspiraţie majore pentru cineaştii Noului Cinema Românesc.

Celebrul regizor va fi prezent în sala de cinema, alături de publicul clujean, la trei dintre proiecţiile filmelor sale. Astfel, spectatorii îl vor putea întâlni pe Lucian Pintilie joi, 9 iunie, ora 18.15 la Cinema Florin Piersic, la proiecţia filmului Balanţa, vineri, 10 iunie, ora 18.00, la Cinema Arta la proiecţia filmului Niki Ardelean, colonel în rezervă şi  sâmbătă, 11 iunie, ora 18.00 la Cinema Arta la proiecţia filmului După-amiaza unui torţionar.

A doua zi dedicată cinematografiei autohtone va aduce la Cinema Florin Piersic două premiere absolute, care vor aduce la Cluj invitaţi de marcă ai ediţiei cu numărul 10.

De la ora 18.00, va fi proiectat filmul Tatăl Fantomă, unde cinefilii au posibilitatea să se întâlnească cu actorii Marcel Iureş şi Mihaela Sîrbu şi cu scriitorul şi scenaristul Barry Gifford. Iar de la ora 20.30, Cinema Florin Piersic găzduieşte filmul Loverboy.

Andrada Lăutaru