Expoziţia Glocal ajunge la Cluj

Din oraş Eveniment

Expoziţia de pictură şi grafică din cadrul proiectului Glocal Tour a ajuns şi la Cluj-Napoca, în localul Qvo Vadis Caffe unde va rămâne până pe 14 februarie.

Glocal Tour este un proiect finanţat de Comisia Europeană şi organizat de Institutul Român pentru Pace ( PARTIR).

Proiectul doreşte să încurajeze tinerii să joace un rol  în evidenţierea şi oferirea soluţiilor pentru provocările globale cu care se confruntă omenirea, să vorbească despre problemele din domeniul dezvoltării şi să se implice în soluţionarea acestora.

Expoziţia Glocal Tour este alcătuită din materialele pe care copii şi tinerii le-au trimis institutului, prin care îşi expuneau părerile despre interrelaţiile globale între tineri şi mai ales opiniile tinerilor despre modul în care se pot soluţiona problemele mondiale.

Camionul Glocal va vizita principalelor oraşe din România şi Polonia, având în interiorul şi pe exteriorul său picturi şi alte produse educaţionale create de tineri din România, Polonia, Germania, Italia şi Tanzania.

Andreea Oegar