Evenimentul “Hamsun 2009” debutează mâine la Cluj

UBB

Cu prilejul aniversării a 150 de ani de la nașterea autorului norvegian Knut Hamsun, Universitatea Babeș-Bolyai vă propune o serie de activitați dedicate scriitorului.

Evenimentul “Hamsun 2009” va debuta mâine cu vernisarea expoziției de afiș și carte și se va încheia miercuri cu proiecțiile filmelor inspirate din viața și opera autorului. De asemenea, vor fi organizate conferințe susținute de specialiști români și norvegieni.

Activitațile dedicate marelui autor norvegian sunt realizate în colaborare cu Ambasada Regală a Norvegiei la București și Catedra de Limbi și Literaturi Scandinave a Facultății de Litere. Subtitrarea filmelor este în limba engleză, iar intrarea este liberă la toate acțiunile propuse.

Andrada Simona Lăutaru