Două concerte maraton cu simfoniile lui Brahms la Cluj

Cultură Din oraş

Orchestra Filarmonicii de Stat Transilvania, sub bagheta dirijorului britanic Paul Mann, va susţine pentru publicul clujean integrala simfoniilor celebrului compozitor romantic german Johannes Brahms (1833-1897), în două concerte maraton.

Primul concert a avut loc în această seară la Casa de Cultură a Studenţilor, programul incluzând Simfonia nr. 1 în do minor, op.68 – lucrare considerată de prestigiosul compozitor Hans von Bülow drept ”a zecea a lui Beethoven”, apreciere folosită, elogios, şi în zilele noastre de muzicologi -, şi Simfonia nr. 3 în Fa major, op.90.

Cel de-al doilea concert este programat pentru vineri, 21 ianuarie, când la pupitrul orchestrei se va afla tot maestrul londonez Paul Mann, unul dintre cei mai îndrăgiti dirijori din Marea Britanie.

Simfoniile lui Brahms sunt un corolar al formelor muzicale clasice şi, totodată, o sinteză a premiselor structurale ale muzicii romantice.

Biletele costă 20 de lei, preţ întreg, respectiv 10 lei, cu preţ redus, pentru elevi, studenţi şi pensionari.

Bianca Lăscoi

Foto: adevărul.ro