Discuţii literare la Facultatea de Litere

Cultură Educaţie

Romanul românesc 2000+Facultatea de Litere Cluj-Napoca va găzdui astăzi, începând cu ora 18.00, o nouă întâlnire din seria „Romanul românesc 2000+”. Întâlnirea de discuţii, intitulată „Dupăamiazapierdută”, va avea ca subiect principal romanul „Teodosie del Mic”, semnat de scriitorul Răzvan Rădulescu.

Moderatorul discuţiei va fi Adrian Stan. Grupul organizator este format din cinci doctoranzi si patru studenti clujeni: Mircea Laslo, Iulia Micu, Cristina Miloş, Ovidiu Mircean, Cosmina Moroşan, Bogdan Odăgescu, Andrei Simuţ, Adriana Stan şi Olga Ştefan.

Aceasta este prima întâlnire a grupului Facultăţii de Litere de anul acesta. În 2009, aceştia au mai găzduit alte întâlniri similare, pe tema romanelor „Venea din timpul diez” de Bogdan Suceavă, şi a romanului lui Dan Lungu, „Cum să uiţi o femeie”.

Următoarea întâlnire din seria Romanul românesc 2000+ este programată să aibă loc în data de 28 ianuarie şi va avea ca temă cartea semnată de Doina Ruşti, „Fantoma din moară”.

Seria de întâniri se va încheia în data de 1 aprilie, cu „Topul celor mai proaste romane româneşti 2000+”.

Ioana Teodorescu