De astăzi puteți închiria din nou biciclete gratuit

Din oraş Eveniment

Clujenii pot închiria, de astăzi, biciclete gratuit de la staţiile amenajate în oraş prin programele „I love velo” și „Student o Bike” asigurate de municipalitate și sponsori.

„Peste 2000 de studenți au mers anul trecut cu bicicletele, iar la „I love velo” peste 24.000 de oameni au stat la cozi pentru închiriere. Este vorba de 50 de biciclete în Hasdeu, 50 în parcarea complexului comercial Iulius Mall și de 135 pe platoul Sălii Sporturilor.”, ne-a declarat primarul Sorin Apostu.

Cei interesați îşi pot închiria o bicicletă, pentru două ore, în fiecare zi în intervalul 10 – 19.

De asemenea, autorităţile şi-au mai propus construirea a peste 22 de kilometri de piste pentru biciclete şi amenajarea mai multor staţii pentru închiriere.

Ana Giol

Foto: Călin Crețu