Clujul, Capitala Europeană a Tineretului în 2015

Cultură Din oraş

cluj-capitala

Cluj-Napoca a primit pentru acest an titlul de Capitală Europeană a Tineretului. Titlul i-a fost acordat de către Forumul European de Tineret, o platformă care cuprinde aproximativ 99 de organizații de tineret din toată Europa. Concurând cu alte 48 de orașe europene, Cluj-Napoca s-a remarcat printr-un dosar de candidatură complex, care a cuprins atât proiecte noi, cât și proiecte deja existente în oraș, acestea urmând să fie realizate prin implicarea activă a tinerilor. La acestea se mai adaugă și multitunidea culturală a Clujului, dar și caracterul universitar al acestuia, aproximativ 100.000 de studenți studiind în Cluj-Napoca.

– Larisa Bîldea, Larisa Antal și Bianca Văsuț