Cluj Shorts 2017 – Artist talk pe tema producţiei de scurtmetraj

Din oraş

Cluj Shorts (International Short Film Festival), aflat la a V-a ediţie, organizează Artist talkul pe tema Calea lungă către filmul scurt, vineri, 7 aprilie, la Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul UBB, sala Cinema, de la ora 16.

Întrebări în jurul particularităţilor filmului de scurtmetraj vor fi dezbătute de către regizorul Rogier Hardeman (The Wedding Patrol) și producătorul Alexander  în discuțiile cu publicul:

• Ce limite și ce șanse apar în crearea artistică a unui film de scurtmetraj?
  • Ce importanță are acest gen în biografia unui regizor?
  • Ce provocări există în finanțarea unui scurtmetraj sau în plasarea lui pe piața cinematografică?

Filmul The Wedding Patrol  va fi proiectat la Cluj Shorts International Short Film Festival în data de 7 aprilie, ora 21:00.

Proiectul este organizat în parteneriat cu Centrul Cultural German Cluj-Napoca. Activitatea se va desfăşura în limba engleză, iar intrarea este liberă.

Mai multe informaţii referitoare la program pot fi consultate accesând link-ul: http://clujshorts.ro/ro/program-cluj-shorts-2017/.

– Mădălina Pîrlog / Sursa fotografiei: Cluj Shorts