Campionatul Mondial de handbal feminin: România s-a impus în faţa Chinei cu 40-19

România- China  40-19Naţionala de handbal feminin a României a câştigat astăzi primul meci din grupa principală II a Campionatului Mondial din China, învingând reprezentativa ţării gazdă cu scorul de 40-19

Fetele noastre au intrat mai greu în meci, în primele 10 minute dându-le ocazia chinezoicelor să obţină un avantaj de 2 goluri. Însă România a pornit motoarele, desprinzându-se pe finalul primei reprize la 9 puncte, tabela de marcaj indicând 21-12 în favoare naţionalei noastre.

În repriza secundă antrenorul Radu Voina introduce a doua garnitură, odihnind titularele  în vederea următoarelor partide din această grupă, mult mai dificile.

După cum arată şi rezultatul final, reprezentativa noastră a obţinut o victorie de moral, dominând la toate capitolele mult mai tânara echipă a Chinei.

Principalele marcatoare ale formaţiei noastre au fost Vărzaru cu 6 goluri, Nechita, Vădineanu şi Puşcaşu cu câte 5.

Naţionala României întâlneşte mâine Spania, vicecampioana europeană.